Hangzó Helikon-sorozat 12.
Az első világháború fájdalmas élménye kiapadhatatlan forrása lett a magyar népdaloknak. Kiváló együttesek és előadók dalolták fel ezeket az énekeket, szinte a teljes csapata ennek a műfajnak: Kaláka, Kalamajka, Szélkiáltó, Cseh Tamás, Halmos Béla, Kátai Zoltán, Palya Bea és Sebő Ferenc, Széles András, Szvorák Kati és Vujicsicsék - vagyis a legjobbak nótáznak a CD-n.
"Mire lehullanak a falevelek, hazajönnek a katonák..." - ígérte II. Vilmos német császár, mivel a hadviselők, mint már annyiszor a történelemben, villámháborúban gondolkodtak.
Az uralkodói parancs a háború kitörésekor a Monarchia egész területén 19-42 évben határozta meg a hadkötelezettséget. 1916-ban 55-re emelték a korhatárt. A Monarchia hadseregének létszáma a háború alatt 4-5 millió között mozgott, ebből egyszerre 2-3 millió katona volt a fronton. Kilencmillióra tehető azoknak a száma, akik a háború során fegyvert fogtak. Ebből 1,1 millió katona elesett, 3,6 millió3,4 millióan vettek részt az első világháborúban. Ebből több, mint félmillió meghalt, 833 ezer fogságba esett, másfél millió megsebesült.
Az egykori katonák, valamikori dédapáink dalai maradtak meg nekünk, amelyek a katonaélet minden állomását megéneklik, a sorozástól a berukkoláson át a hadba vonulásig - szomorú-férfiasan, katartikusan.
Az első világháború fájdalmas élménye kiapadhatatlan forrása lett a magyar népdaloknak. Kiváló együttesek és előadók dalolták fel ezeket az énekeket, szinte a teljes csapata ennek a műfajnak: Kaláka, Kalamajka, Szélkiáltó, Cseh Tamás, Halmos Béla, Kátai Zoltán, Palya Bea és Sebő Ferenc, Széles András, Szvorák Kati és Vujicsicsék – vagyis a legjobbak nótáznak a CD-n.
Az eredeti összeállítást készítette:Cseh Tamás és Péterdi Péter
A felvételek a ZA-KI Hangstúdióban készültek 2000-ben
Megjelent: A Hangzó Helikon Kft. gondozásában